Ćwiczenia

Stopy piłkarzy: najczęstsze dolegliwości  

Piłkarze biegający podczas meczów muszą wykonać wysiłek fizyczny, z którego wiąże się duże obciążenie ich stawów. W przypadku profesjonalistów takich jak Robert Lewandowski można mówić o dziesięciokilometrowej odległości, przy czym siła nacisku na stopy piłkarzy może być nawet czterokrotnie większa od ich masy ciała. To oznacza, że piłkarze muszą radzić sobie z obciążeniem rzędu nawet 300 kilogramów. Niestety tego typu aktywność czasami skutkuje dolegliwościami ze strony stawów i kości, co powoduje konieczność skorzystania z pomocy specjalisty – podologa. Sprawdź, jakie są najczęstsze schorzenia leczone przez tego typu ekspertów w przypadku piłkarzy!

Wrastające paznokcie

Wrastanie paznokci to problem, z którym spotyka się wielu sportowców. Dotyka ono zarówno obecnych i byłych bardzo dobrych zawodników tenisa, squasha, czy piłki nożnej jak i koszykówki. Biegacze cierpiący na wrastanie paznokci skarżą się na silny ból, który utrudnia lub uniemożliwia nawet chodzenie. Przyczyną takich problemów są czasami nieodpowiednio dopasowane buty lub urazy mechaniczne, powodujące deformacje paznokcia. Leczenie polega na umieszczeniu specjalnej klamry na paznokcu, aby uniemożliwić mu wrastanie.

Może Cię zainteresować: Ćwiczenia na staw skokowy.

Odciski

Odciski są bolesne i trudne do usunięcia. Mogą być spowodowane przez zbyt ciasne buty, nieodpowiednie skarpety albo przedmioty (np. kamienie) wpadające do butów. Odciski są źródłem bólu, a ich leczenie jest czasochłonne i może okazać się bardzo uciążliwe. 

Grzybica

Grzybica to zmora wielu ludzi. Najczęściej objawia się ona między palcami stóp i wywołana jest potem, wilgocią i wysoką temperaturą panującą w butach. Atak grzybicy rozpoznamy po zaczerwienieniu skóry między palcami, swędzeniu oraz pojawieniu się na nim drobnych pęcherzyków. Choroba szybko obejmuje całe stopy – paznokcie, ale także pięty i podbicie.

Sprawdź też: Jak zostać piłkarzem.

Nadpotliwość

Bieganie przez wiele godzin w niewłaściwym obuwiu może doprowadzić do otarcia skóry i rozprzestrzeniania się grzybicy. Piłkarze zazwyczaj mają też problem z nadmiernym poceniem się stóp, co jest spowodowane przez intensywny wysiłek fizyczny oraz stres towarzyszący ważnym meczom. Dlatego też stosowanie dezodorantu i talku do stóp jest bardzo ważne, aby uniknąć pojawienia się grzybicy i nieprzyjemnego zapachu. 

Pęcherze

Buty, nawet te najlepiej dopasowane, mogą powodować podrażnienia skóry stopy, a w konsekwencji pojawienie się pęcherzy. Zazwyczaj są one tworzone na miejscu otarcia i zawierają płyn o właściwościach antybakteryjnych. Przy lekkim dyskomforcie w przypadku chodzenia lepiej pozostawić pęcherz do momentu aż sam się wchłonie. Natomiast jeśli odczuwamy ból poleca się przebicie sterylną igłą i zdezynfekowanie miejsca oraz nałożenie opatrunku, co chroni przed infekcjami.

Przeczytaj: Rozgrzewka – piłka nożna.

Krwiaki i schodzący paznokieć

Konsekwencją silnego uderzenia może być zmiana koloru paznokcia, co oznacza, że pod skórą powstał krwiak. Jego istnienie może prowadzić do całkowitego odklejenia się i wychodzenia płytki paznokcia. W takiej sytuacji bardzo ważne jest zachowanie szczególnej higieny, gdyż nagromadzona w nim krew stanowi doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów i może doprowadzić do infekcji. Aby temu zapobiec, warto regularnie przyglądać się swoim stopom i wykonywać codzienne czynności higieniczne.

Czytaj też: Trening motoryczny piłkarza.

Sportowcy, zarówno ci profesjonalni, jak i amatorzy, powinni szczególnie dbać o swoje stopy. Jest to ważny element ciała, ponieważ często jest narażony na wzmożone naprężenia oraz działanie obciążeń mechanicznych podczas uprawiania sportu. Aby utrzymać stopy w dobrej kondycji, należy stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim trzeba nosić skarpetki bawełniane, a najlepiej takie z dodatkiem jonów srebra, które mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto warto używać kremów i żeli do stóp, aby zminimalizować podrażnienia i zapobiec powstawaniu infekcji. Kosmetyki te powinny zawierać naturalne składniki takie jak mentol, rumianek, szałwia, mocznik oraz aloes. Oprócz tego sportowcy powinni również inwestować w odpowiednie obuwie sportowe, aby uchronić stopy przez urazami i otarciami.

Kto pisze?

Moje teksty

Cześć, jestem Wiktor - zapalony fan sportu, a zwłaszcza piłki nożnej. Śledzę na bieżąco wszystkie nowiny ze świata futbolu i z chęcią dzielę się nimi z innymi entuzjastami tej dyscypliny. Moja pasja do sportu sprawia, że zawsze staram się być na czasie z najświeższymi informacjami i ciekawostkami ze stadionów.