Ciekawostki

Czym jest złota piłka? 

Ballon d’Or to coroczny konkurs futbolowy organizowany przez magazyn France Football, który ma na celu określenie najlepszego piłkarza roku. Inicjatorem tego konkursu był Gabriel Hanot, szef „France Football”. Pierwsza edycja Ballon d’Or odbyła się w 1956 roku, a pierwszym laureatem został Stanley Matthews. Jest to wysoce renomowany konkurs organizowany przez magazyn France Football, a nagrody są sponsorowane przez firmę Adidas.

Proces wyboru zwycięzcy Złotej Piłki

Na zwieńczenie każdej serii rozgrywek, FIFA publikuje krótką listę kandydatów do zdobycia Złotej Piłki. Wybór najlepszego piłkarza Ligi Mistrzów leży w rękach mediów. Każdy dziennikarz sportowy ma prawo do głosowania, a piłkarz, który zdobędzie największą liczbę głosów, zostaje nominowany do zdobycia Złotej Piłki. Ilość dziennikarzy sportowych uczestniczących w głosowaniu zmieniała się na przestrzeni lat. Na przykład, w 2006 roku głos oddało 52 dziennikarzy, a rok później – już 96.

Sprawdź również: Futbolnews.pl

Kto jest godnym posiadaczem Złotej Piłki?

Złotą Piłkę zdobyły wielkie talenty footballu. Żyjąca legenda piłki nożnej, Lionel Messi, otrzymał ten prestiżowy trofeum sześć razy, w tym cztery razy z rzędu! Tuż za nim, z pięcioma Złotymi Piłkami, znajduje się Ronaldo. Z kolei Platini, Van Basten i Cruyff mogą pochwalić się trzema statuetkami. Najczęściej w plebiscycie triumfują piłkarze z Holandii i Niemiec. Ciekawym faktem jest, że wśród laureatów brakuje uznawanych za najlepszych piłkarzy wszechczasów – Pele oraz Maradony. Prawdopodobnie jest to spowodowane pierwotnym regulaminem, który dopuszczał do konkursu tylko graczy z Europy. W 1995 roku zmieniono jednak tę zasadę i zaczęto uwzględniać piłkarzy grających w europejskich klubach, co doprowadziło do przyznania nagrody George’owi Weah, zawodnikowi A.C. Milan. Warto jeszcze wspomnieć, że najwięcej Złotych Piłek trafiło do zawodników FC Barcelona – aż 12. Na drugim miejscu znalazł się Real Madryt (11 nagród), a na trzecim, ex aequo, A.C. Milan i Juventus Turyn (po 8).

Kto pisze?

Moje teksty

Cześć, jestem Wiktor - zapalony fan sportu, a zwłaszcza piłki nożnej. Śledzę na bieżąco wszystkie nowiny ze świata futbolu i z chęcią dzielę się nimi z innymi entuzjastami tej dyscypliny. Moja pasja do sportu sprawia, że zawsze staram się być na czasie z najświeższymi informacjami i ciekawostkami ze stadionów.