Ligi

Ligi piłkarskie w Polsce

Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce. Nic więc dziwnego, że jest zarówno wielu profesjonalistów, jak i amatorów tego sportu, którzy zrzeszają się w ligach, aby dać upust swojej pasji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie ligi piłkarskie są w Polsce!

Organizacja piłki nożnej ligowej w Polsce

Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) jest głównym organem koordynującym rozgrywki na poziomie krajowym. Jednak ze względu na skalę i szerokość tych zawodów, nie może on samodzielnie zarządzać wszystkim. Z tego powodu do zarządzania sześcioma najniższymi ligami kraju powierzone zostało Wojewódzkiemu Związkowi Piłki Nożnej (WZPN). Każde województwo ma swojego przedstawiciela, który jest odpowiedzialny za realizację rozgrywek piłkarskich na terenie danego obszar geograficznego. Natomiast ligi I, II i III ligi są bezpośrednio podległe PZPN-owi.

Niższe ligi piłkarskie w piłce nożnej

Amatorzy piłki nożnej w Polsce często łączą swoje hobby z codziennymi obowiązkami zawodowymi. Ogólny podział ligi amatorskiej to cztery kategorie, od najniższej do najwyższej:

  • klasa C,
  • klasa B,
  • klasa A,
  • V liga, która jest również znana jako okręgowa. 

Ligi te charakteryzują się systemem mecz-rewanż, w którym każdy zespół spotyka się z każdym dwukrotnie. Wynik danego spotkania decyduje o przyznawanych punktach, w tym: trzy punkty za zwycięstwo, jeden punkt za remis oraz zero punktów za porażkę. Punkty te składają się na końcowy wynik drużyny i pozwalają określić jej miejsce w tabeli końcowej sezonu.

System awansów i spadków w polskich ligach nie jest ustalony przez Polski Związek Piłki Nożnej. Liczba drużyn występujących w każdej lidze determinuje zasady awansów i relegacji, które mogą się różnić dla każdej ligi indywidualnie. Oznacza to, że te same prawa dotyczące relegacji i awansów będzie miały inny wpływ na poziom trudności danego szczebla piłkarskiego.

Najniższy szczebel – klasa C

Klasa C to najniższy poziom ligowy w hierarchii piłkarskiej. Nie we wszystkich regionach można spotkać tego typu ligi – w klasie C można grać na przykład w województwach śląskim, dolnośląskim i małopolskim. Zespoły, które tam startują to drużyny amatorskie, składające się z ludzi pełnych pasji. Awans do klasy B zazwyczaj jest nagrodą dla dwóch najlepszych drużyn, biorących udział w rozgrywkach i nie ma tutaj możliwości spadku.

Najpopularniejsza liga polska – klasa B

Klasa B jest częścią hierarchii rozgrywek piłki nożnej organizowanych przez OZPN. W jej ramach rywalizują zespoły z 15 województw, przy czym tylko podlascy kibice nie mają okazji obserwować meczów na tym szczeblu. Zmagania o mistrzostwo i wicemistrza klasy B kończą się awansem do A klasy, natomiast w śląskim, dolnośląskim i małopolskim ostatnie miejsce wiąże się ze spadkiem do C klasy. Wszystkie drużyny uczestniczące w rozgrywkach zostały podzielone na 151 grup.

Siódma liga w piłce nożnej

Popularnie określana jako Serie A siódma liga to siódmy poziom piłkarski w hierarchii rozgrywek ligowych w Polsce. Można tutaj znaleźć zespoły, które mają doświadczenie występów na wyższych szczeblach, a piłkarze nadal pielęgnują swoją pasję. Siedemdziesiąt dziewięć grup A klasy liczy sobie kilka tysięcy drużyn reprezentujących całe terytorium Polski. Najlepsze dwie drużyny tej ligi awansują do klasy okręgowej natomiast zespoły z najniższych pozycji tabeli spadają o jeden poziom i trafiają do klasy B.

Czytaj też: Polonia Leszno – historia klubu.

Okręgówka, czyli V liga

Okręgówka to szósty poziom rozgrywek nad Wisłą, który zapewnia drużynom i piłkarzom możliwość awansu do czwartej ligi piłkarskiej. Jest to bardzo ważny krok w ich rozwoju oraz w postępie sportowym. Polska podzielona jest na 63 grupy zawierające setki drużyn, każda z nich biorąca udział w okręgowych rozgrywkach organizowanych przez OZPN-y. Wygrana w lidze oznacza dla drużyny promocję do IV ligi, a porażka skutkuje spadkiem do klasy A.

IV liga piłkarska – między hobby a profesjonalizmem

Ten szczebel ligowy jest pełen zawodników i zespołów z wielkimi aspiracjami. Kluby występujące na poziomie czwartej ligi w piłce nożnej często śnią o występach w pełni profesjonalnych rozgrywkach.

Polska IV liga piłkarska stanowi pomost między zawodowym futbolem a hobbystycznymi meczami. Oznacza to, że w jej ramach kluby sportowe mogą pozwolić sobie na większe wydatki i lepsze warunki dla swoich piłkarzy. W chwili obecnej liczy ona 22 grupy, w których rozgrywają się spotkania 396 drużyn. Najwięcej grup, bo aż trzy, znajduje się na terenie województwa mazowieckiego. Po dwie grupy liczą natomiast śląskie, lubelskie i małopolskie (podzielone na zachodni i wschodni). Każdy zespół grający tu marzy o grze na najwyższym poziomie.

III liga piłkarska – krok od szczebla centralnego

III liga piłkarska jest czwartym szczeblem rozgrywek piłkarskich w Polsce i nazywana jest półprofesjonalną. Większość piłkarzy gra w niej bez dodatkowego zajęcia, zarabiając na grze. III liga jest podzielona na 4 grupy – w sumie składają się one z 83 drużyn, rozstawionych według regionu oraz poziomu sportowego. Na tym szczeblu przychodzi do gry dużo młodszych zawodników, którzy muszą stawić czoła starciom z uznanymi piłkarzami. Jest to więc doskonała okazja dla mniejszych drużyn, by dostać się do profesjonalnego futbolu.

Grupa 1 – północno-wschodnia

Grupa ta składa się z drużyn reprezentujących województwa mazowieckie, łódzkie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Ośmiu najlepszych zespołom po 42. kolejce uda się awansować do grupy mistrzowskiej i walczyć o awans do II ligi. Reszta drużyn będzie w grupie spadkowej. Jednak nawet drużyny na miejscach 13-15 mogą być zagrożone.

W III lidze można spotkać rezerwy takich ekstraklasowych klubów jak Legia Warszawa czy Jagiellonia Białystok, dzięki czemu fani mają unikalną okazję obserwować gry piłkarzy takich jak np. powracający po urazach gracze oraz wystawiać ich do dalszej rywalizacji.

Grupa 2 – północno-zachodnia

Na tym etapie rozgrywek walczą ze sobą 22 drużyny z województw zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz wielkopolskiego. Podobnie jak w grupie 1 mamy tutaj podział na grupy mistrzowską i spadkową. Zasady awansu i degradacji są ściśle określone – zespoły, które zakończą sezon na pierwszych trzech pozycjach w tabeli awansuje do grupy wyższej, a drużyny sklasyfikowane w grupie spadkowej mają obowiązek opuścić ligę. Co więcej, przenosiny między grupami odbywają się zgodnie z obowiązującymi procedurami – o awansie lub spadku decyduje liczba punktów uzyskanych przez drużyny sezonu.

Grupa 3 – południowo-zachodnia

Grupa 3 dla województwa śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego jest areną dla 19 zespołów. Najlepsze drużyny walczą o awans do wyższej klasy rozgrywkowej, ale to również szansa dla zespołów mniejszych i mniej znanych. Mecze tej ligi są okazją do tego, by sięgnąć po trofea bardziej utytułowanym drużynom – takim jak Polonia Bytom czy Ruch Chorzów. Do wyższej ligi awansuje jedynie zwycięska drużyna ligi.

Grupa 4 – południowo-wschodnia

Grupa 4 to 21 zespołów z obszaru czterech województw: podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Wszystkie drużyny w tym regionie walczą o awans i uniknięcie spadku, ponieważ nie ma tu podziału na grupę mistrzowską i spadkową, jak to jest w grupie 3. Rokrocznie poziom sportowy w grupie 4 rośnie, dzięki czemu widzowie mogą cieszyć się z coraz wyższej jakości meczów.

II liga polska

II liga piłkarska stanowi świetną przestrzeń dla sponsorów, gdyż jej rozgrywki są transmitowane przez oddziały regionalne TVP. To oznacza szansę na dodatkową reklamę i prezentację swojej marki. Jest to trzeci szczebel zmagań w polskim futbolu. Składa się z 19 drużyn z całego kraju. Zwycięski zespół oraz wicemistrz trafi bezpośrednio do I ligi, natomiast 3-6 miejsce walczy o awans w barażach. Trzy ostatnie drużyny notują spadek do niższej klasy rozgrywkowej. Liga ta jest całkowicie organizowana i nadzorowana przez PZPN (Polski Związek Piłki Nożnej).

Fortuna 1 Liga

1 liga jest drugim poziomem rozgrywek w Polsce. W skład ligi wchodzi 18 drużyn, które walczą o awans do Ekstraklasy. Organizacją rozgrywek zajmuje się Polski Związek Piłki Nożnej, a mecze są transmitowane przez telewizję Polsat. Od sezonu 2021/22 możliwość awansu na najwyższy poziom mają trzy zespoły – dwa bezpośrednio i jeden z barażów pomiędzy miejscami 3-6. Z kolei ostatnia drużyna dozna spadku do niższych lig regionalnych. Marzeniem każdego klubu grającego na tym poziomie jest osiągnięcie sukcesu i awans do ekstraklasy, co oznacza większe zainteresowanie fanów oraz większe szanse na dalszy rozwój drużyny.

Sprawdź też: Polonia Leszno – zawodnicy.

Ekstraklasa – marzenie wszystkich polskich piłkarzy

Sezon 2020/2021 w Polskiej Ekstraklasie był ostatnim sezonem z 16 drużynami. Przed nami nowa era, ponieważ od sezonu 21/22 do walki o mistrzostwo Polski stanie 18 drużyn. Te dodatkowe ekipy będą pochodzić z niższych lig, a jedna drużyna spadnie z PKO Ekstraklasy i to ona będzie ostatnim ogniwem tego systemu. Mistrz Polski będzie miał szansę zagrać w Lidze Mistrzów, a pozostałe drużyny z podium w Conference League. Polskie rozgrywki w Ekstraklasie są transmitowane przez CANAL+ i obecnie są one najwyższym poziomem rywalizacji nad Wisłą.

Kto pisze?

Moje teksty

Cześć, jestem Wiktor - zapalony fan sportu, a zwłaszcza piłki nożnej. Śledzę na bieżąco wszystkie nowiny ze świata futbolu i z chęcią dzielę się nimi z innymi entuzjastami tej dyscypliny. Moja pasja do sportu sprawia, że zawsze staram się być na czasie z najświeższymi informacjami i ciekawostkami ze stadionów.