Leszno

Co można zobaczyć w Lesznie?

Wiele ulic prowadzących na rynek umożliwia ruch jedynie dla pieszych, co sprzyja spacerom po zabytkowej części miasta. Najdłuższy, główny deptak zaczyna się na ulicy Słowiańskiej i ciągnie aż do Alei Zygmunta Krasińskiego. Na jego końcu zlokalizowano punkt informacji turystycznej.

Zabytkowe kościoły w Lesznie

Leszno to miasto wielu zabytkowych świątyń. Jedna z nich – bazylika św. Mikołaja zlokalizowana jest w pobliżu rynku. Wybudowano ją w latach 1709-1710 na podstawie projektu Pompeo Ferrari. Kościół w 1790 roku nawiedził pożar, po którym odbudowano jego wieże, nadając im charakterystyczny wygląd. Warte uwagi elementy świątyni to przede wszystkim epitafium Aleksandra Sułkowskiego z 1762 roku, dekoracja stiukowa, ołtarz główny z okresu baroku oraz ambona i ołtarze boczne, pochodzące z XVIII wieku.

Wartym uwagi obiektem sakralnym jest kościół Najświętszej Maryi Panny znajdujący się w dzielnicy Zaborowo. Pochodzi z XVII w. i pierwotnie był zborem kalwińskim. Świątynią rzymskokatolicką stał się dopiero po zakończeniu  II wojny światowej.

Będąc w Lesznie nie można przeoczyć także kościoła Świętego Krzyża z początku XVIII wieku jako świątynia luterańska. Nad jego budową pracował Adam Stier we współpracy m.in. z Pompeo Ferrari. Ukończono go w pełni dopiero w 1805 roku. W czasie wojny pełnił rolę magazynu broni, a świątynią rzymskokatolicką został w roku 1977 r. Przy kościele zlokalizowane jest lapidarium z blisko 100 nagrobkami pochodzącymi z XVII-XIX w. W pobliżu znajduje się także dąb Bolek.

Kolejnym budynkiem sakralnym jest pochodzący z lat 50. XVII wieku kościół św. Jana Chrzciciela. Świątynia reprezentuje styl późnogotycki, jednak wnętrz oraz kaplica grobowa są barokowe. Cechą charakterystyczną kościoła jest 60-metrowa wieża. Warto zainteresować się też zegarem słonecznym z 1653 roku oraz XVIII-wieczną amboną.

Wiele kultur Leszna

Leszno przez wiele lat była miejscem, w którym zamieszkiwali wyznawcy różnych odłamów protestantyzmu. Oprócz świątyń, pamiątką po nich jest m.in. kaplica parafii ewangelicko-augsburskiej.

Wielokulturowość w Lesznie istnieje już do XVI wieku. Z tamtego okresu pochodzą najstarsze zapiski o żydowskim osiedlu w mieście. Żydzi również pozostawili po sobie ślad pod postacią pozostałości cmentarza. Znaczna część tej nekropolii została zniszczona przez Niemców podczas II wojny światowej.

Będąc w Lesznie warto odwiedzić również Nową Synagogę, która powstała w okresie 1796-1799. Na przestrzeni lat budynek ulegał licznym przebudowom, a ostatecznie wyremontowano go na przełomie XX i XXI wieku. Obecnie mieści się tam Muzeum Okręgowe, gdzie znajdują się ciekawe obrazy pokazujące wiejskie życie w POlsce w XIX i XX wieku oraz liczne portrety pochodzące z XVII-XIX wieku. Bardzo cennym eksponatem jest cały zbiór portretów trumiennych, które namalowano w latach 1715-1755.

Cykliczne wystawy organizowane w muzeum dają możliwość oglądania przedmiotów rzemiosła artystycznego oraz takich, które mają związek z różnymi wyznaniami mieszkańców dawnego Leszna. Muzeum Okręgowe można odwiedzić w każdy dzień tygodnia z wyjątkiem poniedziałków i dni świątecznych. We wtorki obiekt oferuje darmowy wstęp.

Kręgle leszno

Podczas wizyty w Lesznie warto udać się także do kręgielni Bowling Club, znajdującej się przy ulicy Niepodległości 70. To świetne miejsce, aby się zrelaksować i rozerwać po całym dniu zwiedzania. Od poniedziałku do czwartku klub otwarty jest w godzinach 16-22, w piątki 16-23, w soboty 14-23 oraz w niedziele 14-22.

Ceny za godzinę gry w kręgle są różne w zależności od dnia tygodnia. Prezentują się one następująco:

  • od poniedziałku do czwartku w godzinach 16-18 – 60 zł,
  • od poniedziałku do czwartku w godzinach 18-22 – 79 zł,
  • piątki w godzinach 16-18 – 60 zł,
  • piątki w godzinach 18-23 – 99 zł,
  • soboty w godzinach 14-18 – 95 zł,
  • soboty w godzinach 18-23 – 109 zł,
  • niedziele przez cały dzień – 95 zł.
Kto pisze?

Moje teksty

Cześć, jestem Wiktor - zapalony fan sportu, a zwłaszcza piłki nożnej. Śledzę na bieżąco wszystkie nowiny ze świata futbolu i z chęcią dzielę się nimi z innymi entuzjastami tej dyscypliny. Moja pasja do sportu sprawia, że zawsze staram się być na czasie z najświeższymi informacjami i ciekawostkami ze stadionów.